وقتی صحبت از استایل در دنیای سینما می‌شود، نام‌های زیادی به ذهن می‌رسد اما واقعیت این است که تنها چند هنرپیشه انگشت‌شمار هستند که توانسته‌اند، سبک شخصی واقعی و دنیایی درونی برای تیپ و استایلشان بسازند،جانی دپ یکی از آنهاست

وقتی صحبت از استایل در دنیای سینما می‌شود، نام‌های زیادی به ذهن می‌رسد اما واقعیت این است که تنها چند هنرپیشه انگشت‌شمار هستند که توانسته‌اند، سبک شخصی واقعی و دنیایی درونی برای تیپ و استایلشان بسازند.

جانی دپ هنرمندی درجه یک است. بازی‌هایش در آثار درخشان تیم برتون را دیده‌اید؟ چارلی و کارخانه شکلات‌سازی، ادوارد دست‌قیچی، کلاه‌ساز در سرزمین عجایت را به‌خاطر دارید؟ از حضورش در آثار بزرگ که بگذریم، حتما نقش‌آفرینی‌اش در نقش کاپتان جک‌ اسپارو یا همان جَک گنجشکه در ذهنتان هست.

جانی دپ علاوه بر اینکه در دنیای هنر درخشان ظاهر می‌شود، در دنیای تیپ و استایل هم امضایی شخصی دارد. مهم‌ترین نکته درباره‌اش این است که در هر استایلی که برای خود تدارک می‌بیند، راحتی موج می‌زند. منظور این نیست که لباس‌هایش راحت‌اند و جنس خاصی دارند؛ منظور این است که انگار آن استایل برای خودِ خودِ او طراحی شده و بسیار منحصربه‌فرد و عالی به تنش می‌نشیند.

ترکیب لباس‌ها در استایل جانی دپ

جانی‌ دپ معمولا ترجیح می‌دهد که پیراهن‌های مردانه‌ای با یقه کوتاه و کوچک به تن کند و بعد پای لایه‌لایه‌‌ پوشیدن به‌میان می‌آید. یعنی دوست دارد که چند تکه لباس را روی هم بپوشد: او یا جلیقه‌ای روی پیراهن دارد یا ژاکت یا کُتی اسپورت.

آستین‌های پیراهن مردانه‌اش را هم بالا می‌زند و تا می‌کند. دپ معمولا دوست دارد که لباس‌هایش از بافت و جنس‌هایی مختلف باشد. شاید چنین سبکی به نظرتان به‌هم ریخته و نامنظم باشد اما وقتی جانی دپ با این استایل ظاهر می‌شود، چیزی جز جذابیت نمی‌بینیم.

این نشان می‌دهد که باورداشتن به سلیقه و استایل شخصی است که یک فرد را خاص و متفاوت می‌کند. پس پیروی از مدوفشن و الهام‌ گرفتن از استایل‌های زیبا، حرفه‌ای و معروف فکر خوبی است اما در نهایت، باید خودتان استایلتان را دوست داشته باشید و در آن احساس راحتی کنید.

اکسسوری‌های مختلف در استایل جانی دپ

بیشتر آقایان از استفاده از اکسسوری‌های مختلف در استایلشان استقبال نمی‌کنند. البته در سال‌های اخیر، استفاده از دستبند و گردنبند میان نسل جوان رایج‌تر شده ولی کماکان تعداد مردانی که ترجیح می‌دهند از اکسسوری استفاده کنند، چندان زیاد نیست.

جانی دپ از دستبندهای چرمی، مهره‌دار، پارچه‌ای و انواع‌واقسام اکسسوری‌های دیگر مانند گوشواره‌ها و گردنبندها استفاده می‌کند. این ویژگی در استایلش باعث می‌شود که تیپ‌وظاهر او تاحد زیادی به هیپی‌ها نزدیک شود.

در سال‌های ۱۹۶۰ میلادی، هیپی‌ها جنبشی جوانانه راه انداخته بودند. هیپی‌ها به‌دنبال آزادی و رهایی در ابعاد مختلف زندگی بودند و همین روی استایل و ظاهرشان هم نمود پیدا می‌کرد. استایل جانی به هیپی‌ها شباهت زیادی دارد.

شلوارهای جین زاپ‌دار

جین‌های پاره و زاپ‌دار در استایل جانی دپ

شلوارهای جین زاپ‌دار و سنگ‌شور گشاد هم که در قسمت دم‌پا کمی چین می‌خورند و روی کفش می‌ریزند از شاخصه‌های استایل جانی دپ هستند. جین‌پوشی در استایل جانی دپ زیاد دیده می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، استایل او حالتی اسپورت و هیپی‌وار دارد و برای همین، دیدن شلوارهای جین سنگ‌شوری که خیلی صاف و مرتب روی تن نمی‌ایستند، در استایل او عجیب‌وغریب نیست.

اکسسوری‌های دیگر استایل جانی دپ

جانی دپ و کلاه‌هایش

یکی از درخشان‌ترین بخش‌های استایل جانی دپ کلاه‌هایش است. او به سراغ کلاه‌های پارچه‌ای و چرمی می‌رود و گاهی با یک کلاه، استایل ساده‌ای را بدل به تیپی شخصی و امضادار می‌کند. عینک‌های جانی هم معروف‌اند؛ عینک‌های کائوچویی با فرم‌های پلنگی یا قهوه‌ای.

اگر قرار باشد، تصویری مینیمالیستی از هنرمندان معروف طراحی شود، به‌طور قطع، آوردن عینک و کلاه می‌تواند نشانه‌ای دقیق از آقای دپ باشد. قبول دارید؟

یکی از تخصص‌های جانی در طراحی استایل، استفاده زیاد از اکسسوری‌هاست. شاید هیچ‌کس مانند او به سراغ اکسسوری‌های متعدد نمی‌رود و آنها را در یک استایل جای نمی‌دهد. هیچ‌کس جرئت چنین ریسکی را ندارد. در تصویر بالا، جانی را از پشت‌سر می‌بینید؛ اما قبول دارید که به‌خاطر قوی‌بودن سبک شخصی‌اش، حتی ممکن است برای طرفدارانش از پشت سر هم قابل‌شناسایی باشد؟

اکسسوری‌ها در استایل جانی دپ

دپ با باور درونی زیادی که به استایل شخصی‌اش دارد و راحتی بیش‌از اندازه‌ای که در پوشیدن عجیب‌ترین استایل‌ها در ظاهرش دیده می‌شود از اکسسوری‌های متعدد بهره می‌برد و هر بیننده‌ای را هم وادار به پذیرش استایل خاصش می‌کند.

وقتی او را با اکسسوری‌های متعدد می‌بینیم، هیچ‌وقت چیزی عجیب و نامتناسب به چشممان نمی‌خورد چون او کارش را بلد است و در طراحی امضای شخصی استایل از پرچمداران به‌شمار می‌رود.

موهای آشفته و پریشان

مدل‌های مو و ریش جانی دپ

موهای جانی دپ هم بخش شاخصی از استایلش را می‌سازد. او بیشتر اوقات، موهایش را در حالت بلند نگه می‌دارد. اما چه زمانی که موهایش بلند است و چه زمانی که کوتاه، معمولا موهایش حالتی آشفته و پریشان دارند.

در راستای تمایل دپ به استایل‌های بوهو و هیپی‌وار، موهایش هم هیچ‌گاه آب‌وشانه‌شده دیده نمی‌شود. آرایش ریش و سبیل هم که سال‌هاست به شکلی یکسان حفظ شده و تغییری در آن ندیده‌ایم. موهای صورت جانی تُنُک و اندک است. همیشه سبیل دارد و اندکی ریش در ناحیه چانه.

شاخصه‌های دیگر استایل جانی دپ

جانی دپ در کنار همسر سابقش امبر هرد

جانی دپ از استایل خود مطمئن است. این او را جذاب می‌کند. پیش‌تر هم گفتیم که راحتیِ نمایان در ظاهرش باعث می‌شود که دیگران هم به تحسین استایلش واداشته شوند. حتی اگر از تیپ و شاخصه‌های استایلش خوشتان هم نیاید، باز نمی‌توانید سلیقه‌اش را نادیده بگیرید.

در ادامه به برخی دیگر از مهم‌ترین شاخصه‌های استایل جانی دپ اشاره می‌کنیم:

خاص‌شدن با انتخابی ساده

چرم در استایل جانی دپ

زمانی که برای ترتیب‌دادن استایلی خاص و متفاوت شک دارید و چیزی به ذهنتان نمی‌رسد، الگوبرداری از جانی دپ می‌تواند به کمکتان بیاید. چه باید کرد؟ به‌سراغ چرم بروید. لباس‌های چرمی می‌توانند شما را خاص و متمایز کنند.

کت‌های چرمی، شلوارهایی از این جنس و عناصر چرمی دیگر در تیپ و استایل به شما کمک می‌کند که جذاب‌ترین شوید. جانی دپ هم به این جنس از پارچه علاقه‌مند است و معمولا ترجیح می‌دهد که به‌جای کت‌ها و کاپشن‌های چرمی فیت (fit) از مواردی اورسایز (oversized) یا همان قواره‌بزرگ استفاده کند. کت‌های او اِپل‌ دارند و حجیم‌اند.

تلفیقی از یک موزیسین و کاپتان اسپارو

استایل بوهوی جانی دپ

یکی دیگر از چیزهایی که با مرور استایل جانی دپ به ذهن متبادر می‌شود، این است‌ که او تلفیقی از یک بوهوی تمام‌عیار و موزیسینی است که به موسیقی راک علاقه دارد. کاپتان اسپارو یا همان جک‌گنجشکه را که می‌شناسید،استایل جانی تلفیقی از لباس‌های کاپیتان و موزیسین‌هایی مانند ایگی پاپ و آلیس کوپر است.

از ویژگی‌های استایل بوهوی جانی می‌توان به دستمال‌گردن‌ها و دستمال‌های دیگری اشاره کرده که دور مچش می‌پیچد، از بند شلوارش آویزان می‌کند و با آنها خاص، بامزه و جذاب می‌شود. نوعی رهایی در استایل دپ دیده می‌شود که او را دوست‌داشتنی می‌کند.

تأکید بر تکرار

جلیقه در استایل جانی دپ

اگر به استایل کسانی دقت کنیم که سبک شخصی‌شان بسیار پررنگ است، متوجه می‌شویم که آنها همیشه تأکیدی بر تکرار یک ویژگی خاص در تیپ خود دارند. این موضوع درباره جانی دپ هم وجود دارد.

عناصر زیادی در استایل جانی دپ تکرار می‌شوند اما یکی از مهم‌ترینشان، جلیقه است. او در بیشتر استایل‌هایش از جلیقه استفاده می‌کند؛ هم زمانی که کت می‌پوشد و هم زمانی که از شلوارهای اسپورت استفاده می‌کند. گاهی هم شلوار و جلیقه‌ای سِت می‌پوشد.

ست‌پوشی با دوست یا همسر

ست‌پوشی جانی دپ و امبر هرد

جانی دپ در گذر سال‌های زندگی، شاخصه جالب دیگری در استایلش را هم به نمایش گذاشته است. او معمولا با دوستان یا همسر خود ست‌ می‌پوشد. جانی با همسر نخستش ونسا پارادی (vanessa paradis) لباس‌هایی هماهنگ می‌پوشیدند؛ البته نه همیشه اما استایلشان از نظر سبک‌وسیاق همیشه شبیه بود.

بعدتر هم با همسر دومش امبر هرد هماهنگی‌هایی در استایل ترتیب می‌دادند. البته به‌احتمال زیاد می‌دانید که این ازدواج هم دوام نیاورد و با رسوایی‌های فراوان به پایان رسید. البته ما در «منومد» قصد پرداختن به حواشی نداریم اما درباره استایل جانی در دادگاه طلاقِ همین ازدواج هم در ادامه برایتان خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

میل به رهایی

کت و شلوارهای دپ

با مرور استایل جانی چیزی که به ذهن می‌رسد، میل او به رهایی و نوعی بی‌خیالی است. در دنیای پرزرق ‌و برق هالیوود که نوعی نظم و تکرار وجود دارد و در قاب رسانه‌ها و تبلیغات قرار می‌گیرد، جانی دپ با کت‌وشلوارهایی ظاهر می‌شود که قواره‌های بزرگ دارند، شلوارهایشان گشاد است و با کفش‌های لژدار سِت می‌شوند.

توانایی ایفایشان را ندارد، استایل و تیپش هم منحصربه‌فرد و مخصوص به خود است.

جانی این رهایی و تفاوت در استایل جانی دپ او را از باقی افراد متمایز می‌کند.‌درست مانند نقش‌هایش که انگار کسی جز او در دادگاه طلاق از امبر هرد،جانی دپ در دادگاه طلاقش از امبر هرد هم با یکی از همین کت‌وشلوارهای قواره‌بزرگش ظاهر شد و کفشهای لژدار. نکته جالب‌توجه در استایل او، استفاده از دستمال‌گردنی طرحدار به‌جای ماسک بود. در دوران کرونا هم جانی دست از متفاوت‌بودن برنمی‌دارد.

اگر به استایل‌های مختلف دپ دقت کنید، متوجه می‌شوید که در بسیاری از موارد پارگی‌ها، وصله‌ها و کهنگی بخشی از عناصر تیپ مانند کفش و نیم‌بوت بسیار مشهود است. این هم از استایل بوهویی و رگه‌های هیپی‌وار ظاهر او می‌آید و در مجموع هم یادآور نوعی بی‌خیالی عمیق است.

نیم‌نگاهی به استایلی فرانسوی

همسر سابق جانی یعنی ونسا پارادی فرانسوی است. خود او هم ریشه‌هایی از این کشور را دارد. بنابراین، عجیب نیست که گاهی رگه‌هایی از عناصر استایل‌های فرانسوی در تیپش دیده می‌شود.

دپ با استایل فرانسوی و کلاه بره

استفاده از کلاه بره (Beret) از جمله مواردی است که باعث می‌شود استایل دپ به سمت فرانسوی‌شدن پیش برود. پوشیدن پیراهن‌هایی مردانه با یقه‌های پهن و بلند و گذاشتن آنها روی یقه کت هم به سبک گنگسترهای مارسی فرانسه است.

مروری بر استایل جانی دپ از دهه ۹۰ میلادی تاکنون

دپ و استایل مخصوص به خودش

اجازه بدهید که در بخش پایانی بررسی استایل دپ به سراغ مرور استایل‌های خاص و ویژه او در طی سالیان دراز حضور اعجاب‌انگیزش در دنیای سینما برویم.

استایل دهه ۹۰ میلادی

جانی در کنار ستاره‌اش در هالیوود

جانی از ابتدا شاخصه‌های معروفی در استایل خود داشته و بسیاری از آنها در گذر زمان تغییر نکرده‌اند. برای نمونه میل او به استفاده از کلاه‌های مختلف و پوشیدن جین‌های کهنه‌نما و گشاد را در تصویر بالا می‌بینید. کفش‌های کهنه و بوت‌های پاره هم در استایل جانی زیاد استفاده می‌شوند.

شاید برایتان جالب باشد که او در جایی گفته است، یک جفت نیم‌بوت کهنه داشته که برایش از نظر معنوی ارزش زیادی داشته و برای همین همیشه آن را به پا می‌کرده است. شاید بخش‌های دیگر استایل این هنرپیشه هم چنین داستان‌هایی دارند.

جانی دپ جوان در فرش قرمزها

آقای دپِ هزارچهره از قدیم تاکنون روی فرش قرمزها با کت‌وشلوارهای قواره‌بزرگ ظاهر می‌شده است. کفش هم همیشه لژدار است. شاید دلیل استفاده جانی دپ از کفش‌های لژدار، بلندترشدن قدش است.

جانی دپ در مصاحبه‌های مختلف

جانی و میل به پوشیدن کلاه شاپو

جانی در مراسم و مصاحبه‌های مختلف با استایلی مشابه همیشه خود ظاهر می‌شده و می‌شود. آرایش موهایش هم همیشه پریشان و تقریبا بلند است. کلاه هم که امکان ندارد از قلم بیافتد. اگر فیلم پنجره مخفی (secret window) را از این هنرپیشه خلاق دیده باشید، متوجه خواهید شد که استایل شخصی‌اش از آن فیلم به بعد تاحد زیادی به شخصیت مورت رِینی(شخصیتی که در فیلم بازی می‌کند) نزدیک شده است.

فکر می‌کنید، این موضوع آگاهانه بوده است یا به‌طور ناخودآگاه سبک استایل این هنرپیشه بعد از فیلم مذکور به این شکل‌وشمائل نزدیک‌تر شده است؟ نظرتان چیست؟

جانی دپ در افتتاحیه فیلم‌ها

جانی دپ و استایل فرانسوی

از استایل فرانسوی جانی دپ در برخی موقعیت‌ها و مراسم برایتان گفتیم. گذاشتن یقه بزرگ پیراهن روی یقه کت از علایق جانی است. او برای ست‌کردن پیراهن با کت‌وشلوارهای قواره‌بزرگش از استایل خاصی بهره می‌برد و تیپی متنوع می‌سازد.

گذاشتن یقه پیراهن روی یقه کت هم از شاخصه‌های استایل جانی دپ است که قابل‌ نادیده‌گرفتن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
ورود
بستن
سبد خرید (0)

هیچ محصولی در سبد خرید نیست. هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

fa_IRPersian