پارچه داماسک چیست؟

پارچه داماسک چیست؟ ویژگی‌ها، کاربردها و نحوه مراقبت از این پارچه زیبا

پارچه داماسک نوعی پارچه شبیه به ژاکارد است، بنابراین، طرح آن را به‌جای اینکه روی آن چاپ کنند، با خود پارچه می‌بافند. بیایید درباره این پارچه زیبا بیشتر صحبت کنیم.

پارچه داماسک چیست؟

پارچه داماسک - پارچه داماسک چیست؟

داماسک پارچه‌ای دو رو است که به پارچه ژاکارد شباهت دارد؛ یعنی طرح‌های آن روی پارچه چاپ نمی‌شود، بلکه با خود پارچه بافته می‌شود. برای ایجاد طرح پارچه داماسک از ترکیب دو تکنیک مختلف بافت استفاده می‌کنند. به این صورت که خود طرح را با بافت ساتن ایجاد می‌کنند و برای زمینه آن، یک تکنیک دیگر به کار می‌برند که می‌تواند بافت ساده، بافت جناغی یا بافت ساتن باشد. پارچه داماسک فقط با استفاده از یک نخ تار و یک نخ پود بافته می‌شود و نقش‌های آن می‌تواند چندرنگ یا تک‌رنگ باشد. این پارچه را می‌توان از الیاف طبیعی نظیر ابریشم، کتان، پنبه و پشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی تهیه کرد.

تاریخچه پارچه داماسک

داماسک از واژه عربی دمشق، پایتخت سوریه، گرفته شده است. در قرن دوازدهم میلادی، دمشق مرکز تجاری بزرگی در امتداد جاده ابریشم بود. تاجران اروپایی برای اولین بار پارچه داماسک را در دمشق دیدند. بااین‌حال، تکنیک بافت پارچه داماسک به مدت‌ها قبل از آن زمان برمی‌گردد.

شیوه بافت این پارچه در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد در چین ایجاد شد، اما در اوایل قرون وسطا بود که به عنوان یک تکنیک بافندگی محبوبیت یافت. داماسک در قرون وسطا یکی از پنج تکنیک اصلی بافندگی در امپراتوری بیزانس و خاورمیانه بود. اغلب پارچه‌های داماسک دستبافت و از جنس ابریشم بودند. به‌دلیل استفاده از کرم‌های ابریشم در داماسک، نوع ابریشمی این پارچه کالایی لوکس به حساب می‌آمد و مختص اشراف بود.

برخی روایات می‌گویند داماسک برای اولین بار در قرن چهاردهم به اروپا وارد شده است و اولین بار این کلمه را در فرانسه به کار برده‌اند. داماسک‌های اولیه اروپایی را با دستگاه‌های بافندگی ایتالیایی می‌بافتند که قابلیت ایجاد نقش‌هایی را داشتند که یک ماشین بافندگی استاندارد نمی‌توانست انجام دهد. امروزه داماسک مدرن را با استفاده از دستگاه‌های بافندگی ژاکارد تهیه می‌کنند که رایانه‌ای هستند.

نحوه تهیه و شیوه بافت پارچه داماسک

به‌طور سنتی، بافتن پارچه داماسک بسیار دشوار بوده است؛ زیرا بافت آن با دستگاه بافندگی معمولی انجام می‌شد و ممکن بود هفته‌ها طول بکشد. اختراع ماشین بافندگی ژاکارد کارها را آسان کرد و اکنون که این ماشین‌های بافندگی مکانیکی را می‌توان با رایانه برنامه‌ریزی کرد، فرایند بافت داماسک بسیار ساده‌تر شده است.

به هر مجموعه از نخ‌های تار و پود، پرکننده می‌گویند. یک تکه پارچه داماسک ممکن است از یک یا چند پرکننده تشکیل شده باشد. پس‌زمینه آن از بافت ساتن استفاده می‌کند و هر نخ تار ممکن است از بیش از ۹ پرکننده عبور کند.

در ماشین بافندگی ژاکارد رایانه‌ای، بافت داماسک مدرن از همان اصول اولیه ساخت سنتی این پارچه پیروی می‌کند، بااین‌حال، امروزه به‌جای انسان، ربات‌ها این کار را انجام می‌دهند. ماشین بافندگی ژاکارد شاید هزاران بافنده را از کار بیکار کرد، اما امکان دسترسی به پارچه‌های زیبای داماسک را فراهم کرد که در روزگار گذشته فقط اشراف جامعه از پس هزینه آن برمی‌آمدند.

انواع پارچه داماسک

پارچه داماسک انواع مختلفی دارد که باتوجه‌به الیاف به‌کاررفته در آن دسته‌بندی می‌شود:

۱. داماسک ابریشمی؛ صاف و لوکس

افراد سنتی‌پسند پارچه داماسک ابریشمی را «داماسک واقعی» می‌نامند، زیرا برای قرن‌ها، ابریشم تنها ماده‌ای بود که برای ساخت این پارچه طرح‌دار نمادین استفاده می‌شد. داماسک ابریشمی نرم‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع این پارچه است و طبیعتا گران‌ترین آنهاست.

۲. داماسک مصنوعی؛ پارچه‌ای مقرون‌به‌صرفه

افرادی که پارچه‌شناس هستند داماسک مصنوعی را قبول ندارند؛ اما اگر بخواهیم از داماسکی استفاده کنیم که کمی مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد، نوع مصنوعی آن موجود است. به‌طورکلی داماسک مصنوعی از الیاف مصنوعی نظیر پلی‌استر تهیه شده است.

۳. داماسک پنبه‌ای؛ نرم و سبک

بافندگان مشرق زمین تلاش زیادی کردند که داماسک را با پنبه تولید کنند. آنها این کار را انجام دادند، اما الگوی آن هرگز با داماسک ابریشمی قادر به رقابت نبود.

۴. داماسک پشمی؛ سنگین و گرم

درست مانند داماسک پنبه‌ای، داماسک پشمی هم مدت‌ها بعد از داماسک ابریشمی تولید شد و توجه جامعه مد را به خود جلب کرد.

۵. داماسک توییل؛ پارچه‌ای با طرح جناغی

داماسک جناغی را می‌توان با هر یک از الیافی که درباره آنها صحبت کردیم تهیه کرد. درواقع، داماسک جناغی نوعی از داماسک با تفاوت در الگوی بافت آن است نه در ماده اولیه‌ای که از آن تهیه شده است.

ویژگی‌های اصلی پارچه داماسک

پارچه داماسک - ویژگی‌های پارچه داماسک
داماسک پارچه‌ای براق، دورو و ضخیم است.

داماسک پارچه‌ای محکم با بافتی سفت و مقاوم است و ویژگی‌های زیادی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

پارچه داماسک با طرح خود تعریف می‌شود

داماسک پارچه‌ای طرح‌دار است و درواقع، طرح‌دار بودن آن ویژگی اصلی آن است. الگوی خاصی ندارد، اما بیشتر طرح‌های آن ریشه در فرهنگ خاورمیانه و بیزانس دارند و با تکرار طرح گل یا طرح‌های هندسی انتزاعی ایجاد می‌شوند.

ضخیم و سنگین است

الگوی بافت پارچه داماسک بافت بسیار فشرده است که از چندین لایه نخ تشکیل شده است. به همین دلیل، داماسک پارچه ضخیم و سنگینی به شمار می‌رود. البته بسته به الیافی که در آن به کار رفته است، می‌تواند وزن‌های متفاوتی داشته باشد. برای مثال، داماسک پشمی بسیار سنگین‌تر از داماسک پلی‌استر است و داماسک پلی‌استر از پارچه پلی‌استر معمولی ضخیم‌تر است.

دوام و استحکام زیادی دارد

نوع بافت فشرده داماسک باعث استحکام و دوام فوق‌العاده آن می‌شود. به همین دلیل این پارچه برای لباس‌های روزانه منزل، روکش صندلی‌ها و کاناپه‌ها عالی است.

هر دو روی آن قابل‌استفاده است

پارچه داماسک دو رو است و از هر دو روی آن می‌توان استفاده کرد. الگوی آن در هر دو طرف یکسان است، ولی تفاوت رنگ دارند.

مانند ساتن براق است

داماسک را با بافت ساتن تهیه می‌کنند. این تکنیک بافت به آن درخشندگی می‌بخشد و باعث می‌شود سطح آن مانند ساتن براق باشد.

همچنین، نقش‌های داماسک با استفاده از تکنیک‌های مختلف بافت برای زمینه و طرح ایجاد می‌شود. بافت‌های مختلف نور را به روش‌های متفاوتی بازتاب می‌دهند. به همین دلیل، الگوی آن در پس‌زمینه برجسته نشان می‌دهد. بنابراین این پارچه ممکن است در نورهای مختلف، به رنگ‌های متفاوت به نظر برسد.

دربرابر آب مقاوم است

بافت سفت پارچه داماسک باعث می‌شود مایع روی سطح حالت قطره‌ای به خود بگیرد و روی آن بماند تا اینکه جذب پارچه شود. به همین دلیل پارچه داماسک برای مبلمان، دکوراسیون و رومیزی عالی هستند.

دوخت آن آسان است

بافت محکم داماسک باعث می‌شود دوخت آن ساده باشد. بااین‌حال، بسته به الیاف آن، برخی از انواع پارچه داماسک دوخت دشوارتری دارد.

رنگ‌های متنوع داماسک

داماسک درواقع به نوعی تکنیک بافت اشاره دارد نه به رنگ. بنابراین می‌تواند در همه رنگ‌ها یا رنگ‌های ترکیبی وجود داشته باشد. در داماسک سنتی، با تکیه بر تکنیک‌های مختلف بافت، از یک رنگ استفاده می‌کردند تا نقش گل را از پس‌زمینه متمایز کنند؛ اما با گذشت زمان، پارچه‌های داماسک رنگارنگ نیز  تولید شدند.

کاربردهای پارچه داماسک در مد و دکوراسیون

داماسک پارچه‌ای است که می‌توان از آن به روش‌های مختلف استفاده کرد. کاربردهای متنوع آن در لباس و دکوراسیون منزل، باعث می‌شود با پارچه‌ای همه‌کاره روبه‌رو باشیم. بیایید برخی از کاربردهای آن را با هم ببینیم:

رومیزی، دستمال سفره، سفره

پارچه داماسک - کاربردها
پارچه داماسک به‌عنوان رومیزی بسیار زیباست.

از پارچه داماسک می‌توان به‌عنوان رومیزی، سفره و دستمال سفره استفاده کرد. این پارچه هم تزئینی است، هم بادوام است و هم مقاوم است و می‌توان برای کاربردهای روزمره از‌ آن استفاده کرد.

لباس و پوشاک مردانه و زنانه

پارچه داماسک - کاربردها
کت از جنس پارچه داماسک

پارچه داماسک بسیار سفت و سنگین است و به همین دلیل، برای تهیه لباس‌های روزمره مناسب نیست. بنابراین بیشتر برای تولید انواع کت، لباس شب و لباس‌های مجلسی کاربرد دارد. این پارچه ضخیم است و استحکام آن سیلوئت شیک و ساختارمندی ایجاد می‌کند.

امروزه پارچه‌های نرم‌تر و ظریف‌تر داماسک با استفاده از الیاف مصنوعی تولید شده‌اند که می‌توان از آنها لباس‌هایی دوخت که برای روزمره هم مناسب باشند. بااین‌حال، هنوز هم هرکسی تحمل پوشیدن چنین پارچه‌هایی را در منزل ندارد.

اکسسوری‌ها، روسری، کیف‌دستی

پارچه داماسک - کاربردها
پارچه داماسک در اکسسوری‌ها

پارچه داماسک به‌وفور در روسری، پوشت، کراوات، پاپیون و کیف‌دستی‌های مجلسی به کار می‌رود. الگوی زیبا و متراکم آن ظاهری استیتمنت و جذاب برای این اکسسوری‌ها ایجاد می‌کند. معمولا برای روسری و هر اکسسوری که با پوست در تماس است، از داماسک ابریشمی استفاده می‌شود که الیاف نرم‌تری دارد.

امروزه از برخی پارچه‌های داماسک در ساخت چمدان هم استفاده می‌کنند. بهترین نوع آن برای چمدان، داماسک تهیه‌شده از الیاف مصنوعی است، زیرا محکم‌تر و بادوام‌تر است و ممکن است ضدآب هم باشد.

دکوراسیون منزل و مبلمان

پارچه داماسک - کاربردها
پارچه داماسک در مبلمان

پارچه داماسک به‌دلیل الگوهای جذابی که دارد می‌تواند برای دکوراسیون منزل مناسب باشد. مبلمان، پرده و سایر اثاثیه پارچه‌ای منزل را می‌توانید با این پارچه تهیه کنید و هم از ظاهر زیبای آن لذت ببرید و هم از ماندگاری و دوام آن اطمینان داشته باشید. از داماسک حتی فرش سبک هم تهیه می‌کنند.

کاغذ دیواری مشابه طرح داماسک

پارچه داماسک - کاربردها
کاغذ دیواری طرح داماسک

پارچه واقعی داماسک را می‌توان به‌عنوان کاغذ دیواری استفاده کرد، اما بسیار گران است و چسباندن آن به دیوار بسیار پرزحمت خواهد بود. به همین دلیل، فقط از طرح و الگوی پرطرفدار داماسک در کاغذ دیواری‌ها استفاده می‌کنند که هم کار با آن راحت است، هم قابل‌شست‌وشو است و هم اینکه مقرون‌به‌صرفه است. طرح داماسک در کاغذ دیواری، نمای خانه را از یکنواختی در می‌آورد.

سایر اقلام تهیه‌شده از طرح داماسک

الگوهای داماسک به‌قدری زیبا هستند که برخی از تولیدکنندگان لوازم جانبی از طرح آن (و نه پارچه گران‌قیمت آن) برای کیف عینک، کیف لپ‌تاپ، قاب گوشی و هزاران لوازم جانبی پلاستیکی دیگر استفاده می‌کنند.

جوانب مثبت و منفی پارچه داماسک

مانند هر پارچه دیگری، پارچه داماسک هم می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

مزایای پارچه داماسک

۱. پرکاربرد است: این پارچه طرح‌های بسیار متنوعی دارد. طبیعت آن بادوام است و به همین دلیل می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.

۲. دورو است: دورو بودن این پارچه یکی از نقاط قوت آن است. با این ویژگی می‌توان لباس‌هایی با طرح‌های زیبا دوخت و از پشت پارچه برای سرآستین‌ها، برگردان یقه و جیب‌ها استفاده کرد.

۳. مقاوم است: داماسک پارچه مقاومی است. البته بستگی به الیافی دارد که از آن تهیه شده است.

۴. زیبا و منحصربه‌فرد است: داماسک ظاهری زیبا و منحصربه‌فرد دارد. بنابراین به استایل یا دکوراسیون منزل شما ظرافتی خاص می‌بخشد.

۵. آب‌گریز است: بافت سفت داماسک باعث می‌شود آب به آن نفوذ نکند و از روی آن سر بخورد. بااین‌حال، بسته به الیافی که از آن تهیه شده است، ممکن است این ویژگی در آنها متفاوت باشد.

۶. کار با آن آسان است: کار کردن با بسیاری از پارچه‌های داماسک آسان است، زیرا در برابر سایش و باز شدن مقاومت می‌کنند. آنها تمایل دارند شکل خود را به‌خوبی حفظ کنند؛ هرچند باز هم بستگی به الیاف آنها دارد.

معایب پارچه داماسک

۱. سفتی بافت: همان‌طور که بافت محکم داماسک می‌تواند برای مبلمان یا لوازم دکوراسیون عالی یا لباس‌های بیرون عالی باشد، برای لباس‌های منزل معمولا راحت نیست و انتخاب خوبی برای لباسی که هر روز می‌خواهید بپوشید نیست. البته باز هم درجه سفتی آن با توجه به الیاف به‌کاررفته در آن متفاوت است.

۲. کشیدگی نخ‌ها: ازآنجاکه طرح‌های داماسک بافته می‌شوند، ممکن است نخ‌ها به جایی گیر کنند و کشیده شوند. این مشکل ظاهر زیبای داماسک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، به‌ویژه اگر در دکوراسیون منزل باشد.

۳. نوع نخی آن چروک می‌شود: مانند همه پارچه‌های نخی، نوع کتانی داماسک هم به‌راحتی چروک می‌شود. بنابراین باید مدام آن را اتو کرد.

۴. لک آن به‌سادگی پاک نمی‌شود: پارچه داماسک بافت چند لایه دارد و به همین دلیل وقتی لک می‌شود، لکه در لایه‌های عمیق‌تر جا خوش می‌کند و پاک‌کردن آن بسیار دشوار است.

مراقبت از پارچه داماسک و دستورالعمل شست‌وشوی آن

دستورالعمل‌های مراقبت از داماسک و شیوه‌های شست‌وشوی آن، تماما بستگی به این دارد که از چه الیافی تهیه شده است. داماسک ابریشمی را همیشه باید به خشکشویی بسپارید؛ اما نوع پنبه‌ای، کتانی و مصنوعی آن را می‌توانید با دست بشویید یا در ماشین لباسشویی روی دور ملایم قرار دهید.

 • برای شستن داماسک از آب سرد و شوینده ملایم استفاده کنید.
 • اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، برای اینکه پارچه نخ‌کش نشود، آن را در یک کیسه لباسشویی مشبک قرار دهید.
 • قبل از شستن و اتو کردن برچسب مراقبت از آن را بررسی کنید.
 • هرگز در شستن داماسک از سفیدکننده استفاده نکنید. به الیاف آن آسیب می‌رساند.
 • لباس‌های ساختاری مانند بلیزرها را به‌جای شستن با دست یا ماشین لباسشویی، به خشکشویی بدهید تا ساختارش خراب نشود.
 • برای اتو کردن داماسک، حتما یک پارچه روی آن قرار دهید؛ زیرا ممکن است نخ‌های پارچه به اتو بچسبند یا به لبه آن گیر کنند و پارچه نخ کش شود.
 • اگر پارچه داماسک لک شد، به‌سرعت آن را تمیز کنید. وگرنه لکه در لابه‌لای نخ‌ها فرو می‌رود و به‌سختی پاک می‌شود. برای پاک‌کردن آن بهترین چیز لکه‌بر پایه هیدروژن پراکساید است.
 • هنگام شستن داماسک آن را با فشار نچلانید.
 • برای خشک‌کردن آن را کمی آبدار آویزان کنید که چروک نشود.

تفاوت پارچه داماسک با بروکید

داماسک و بروکید (Brocade) هردو پارچه‌های طرح‌دار هستند که با دستگاه‌های بافندگی ژاکارد بافته می‌شوند. بااین‌حال، تفاوت‌هایی با هم دارند. برای نمونه، به موارد زیر توجه کنید:

 • طرح‌های داماسک مسطح‌تر است، ولی طرح‌های بروکید برجسته است.
 • بروکید دورو نیست ولی داماسک طوری بافته می‌شود که از هر دو روی آن بتوان استفاده کرد.
 • الگوهای بروکید معمولا چندرنگ هستند، درحالی‌که داماسک می‌تواند تک‌رنگ یا دو رنگ باشد. به‌ندرت رنگارنگ است.
 • نقش‌های داماسک معمولا درخشندگی دارند زیرا با استفاده از تکنیک ساتن بافته می‌شوند، در حالی که بروکید اغلب از نخ‌های فلزی برای ایجاد درخشش استفاده می‌کند.

نحوه دوخت پارچه داماسک

پارچه داماسک - نحوه دوخت پارچه

ازآنجاکه داماسک پارچه‌ای سفت و محکم است، دوخت آن به نظر آسان می‌رسد؛ اما واقعیت این است که بسته به الیاف آن ممکن است گاهی دوخت بعضی از انواع آن سخت‌تر باشد. برای مثال، الیاف پنبه‌ای و کتانی به‌خوبی شکل خود را حفظ می‌کنند و به‌راحتی می‌توانید بعد از دوخت درزها آن را اتو کنید. این در حالی است که برای داماسک ابریشمی، پلی‌استر یا ابریشم مصنوعی احتمالا باید از لایه استفاده کنید تا شکل پارچه را در طول برش و دوخت حفظ کند.

بیشتر انواع پارچه‌های داماسک کشی نیستند. بنابراین دوخت آنها راحت است. بااین‌حال، برخی از الیاف‌های آن ممکن است کشی باشند. اگر با نوع کشی آن کار می‌کنید، برای دوخت بهتر آن به نکات زیر دقت کنید:

 • سوزن مناسب بردارید: سوزن نازک‌تر برای پارچه‌های کشی بهتر است.
 • نخ پلی‌استر: این نخ بهتر روی داماسک دوخت می‌شود و کشیدگی ایجاد نمی‌کند.
 • کوک‌های ریز بهتر است: برای پارچه کشی بهتر است از کوک‌های ریزتر استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که باید درباره دوخت داماسک در نظر بگیرید، سالم‌بودن سوزن است. سوزن را امتحان کنید که سالم باشد و جایی از آن زبر نباشد؛ وگرنه پارچه را نخ‌کش می‌کند.

نوآوری‌های به‌کاررفته در پارچه داماسک

در حال حاضر داماسک در مقادیر زیاد و با هزینه کم تولید می‌شود که باعث شده است شکوه و جذابیت سلطنتی دوران گذشته خود را از دست بدهد. به‌لطف تولید الیاف پتروشیمی در قرن بیستم، پارچه‌های داماسک نه‌تنها دور از دسترس نیستند، بلکه کاملا مقرون‌به‌صرفه تولید شده‌اند. ماشین بافندگی ژاکارد کامپیوتری هم در ارزان‌ترشدن این پارچه تأثیر زیادی دارد؛ زیرا فرایند تولید آن را خودکارسازی کرده است.

پارچه داماسک کجا تولید می‌شود؟

پارچه داماسک - محل تولید
بزرگترین کشورهای تولیدکننده داماسک چین و هند و استرالیا هستند.

بسته به نوع پارچه داماسک، چندین تولیدکننده بزرگ داریم:

بزرگترین تولیدکننده داماسک ابریشمی: هند بزرگترین تولیدکننده ابریشم در جهان است. چین نیز مقدار زیادی ابریشم صادر می‌کند، اما هند با باغ‌های توت باستانی و نژادهای کرم ابریشم اجدادی‌اش هنوز بالاتر از چین قرار دارد.

بزرگترین تولیدکننده داماسک پشمی: استرالیا با تعداد بسیار زیاد گوسفندان که حتی از جمعیت انسانی این کشور بیشتر است، بزرگترین تولیدکننده پشم در جهان است. در حال حاضر بازار استرالیا منشأ داماسک‌های پشمی است.

بزرگترین تولیدکننده داماسک پنبه‌ای: هند در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان است. این احتمال وجود دارد که هند با توسعه اقتصاد خود، در این موقعیت برتر باقی بماند.

بزرگترین تولیدکننده داماسک مصنوعی: چین بزرگترین تولیدکننده پتروشیمی جهان است، بنابراین منطقی است که این کشور مرکز تولید جهانی الیاف نساجی مصنوعی نیز باشد.

پارچه داماسک چگونه بر محیط زیست تأثیر می‌گذارد؟

پارچه داماسک - تأثیر داماسک بر محیط زیست

ازآنجاکه داماسک الگوی پارچه است و نه الیاف، تنها تأثیر مستقیم آن بر محیط زیست در طول فرایند بافت نهایی رخ می‌دهد. بااین‌حال، پارچه داماسک تا تبدیل‌شدن به محصول نهایی، مراحل مختلفی را طی می‌کند. در هر یک از این مراحل، انتخاب‌های تولیدکنندگان تعیین می‌کند که این پارچه چگونه بر محیط‌زیست تأثیر بگذارد.

اثرات زیست‌محیطی الیاف طبیعی

الیاف طبیعی به‌طور کلی کمترین تأثیر منفی را بر محیط زیست دارند. در میان سه الیاف طبیعی برای تهیه داماسک، بیشتر اثر منفی را پنبه دارد. به‌عنوان یک محصول گیاهی، کشت پنبه اغلب شامل سموم دفع آفات، کودها و سایر موادی است که پنبه‌کاران به کار می‌برند و این مواد شیمیایی پوشش گیاهی خوراکی، جوامع حیوانی و انسانی را مسموم می‌کند.

ابریشم و پشم، عملاً هیچ تأثیر منفی زیست محیطی ندارند. بااین‌حال، بسیاری از تولیدکنندگان گوسفند و سایر حیوانات تولیدکننده پشم را در شرایط نامناسب نگهداری می‌کنند و ابریشم هم از کرم ابریشم تولید می‌شود که البته فقط مدافعان حقوق کرم ابریشم درباره این فرایند هزاران ساله نگرانی دارند. البته تولیدکنندگان بسیاری هم هستند که با حیوانات خود رفتار مناسبی دارند و آنها را در مکان‌های تمیز و ایدئال نگهداری می‌کنند.

اثرات زیست‌محیطی الیاف مصنوعی

هیچ راهی برای ازبین‌بردن کامل آسیب‌هایی که تولید الیاف مصنوعی بر محیط‌زیست وارد می‌کند وجود ندارد و فقط می‌توان این اثرات را کاهش داد. زمانی که صنعت پتروشیمی برای اولین بار برای تولید الیاف وارد عمل شد، هیچ‌کس نمی‌دانست اوضاع قرار است چقدر بد شود. بااین‌حال، کوهی از پلاستیک در اقیانوس‌ها همچنان باعث تغییرات آب‌وهوایی و آلودگی محیط زیست می‌شوند و به نوعی بحران تبدیل شده است.

تأثیر فرایندهای تولید

بعد از اینکه نخ مناسب برای تولید داماسک به دست می‌آید، استفاده از رنگ‌های سمی، مواد شیمیایی برای پرداخت نهایی و هرچیزی که برای مقاوم‌سازی پارچه به کار می‌رود، می‌تواند خاک، آب‌راه‌ها و ریه‌های افرادی را که در آن بخش کار می‌کنند آلوده کند.

قیمت پارچه داماسک چقدر است؟

قیمت پارچه داماسک به موارد زیر بستگی دارد:

نوع الیاف استفاده‌شده: داماسک ابریشمی از پنبه‌ای و آن‌هم به نوبه خود از پلی‌استر گران‌تر است. منطقی هم هست؛ زیرا پارچه‌های طبیعی و ارگانیک معمولا گران‌تر هستند. در هر صورت، لباس‌های شیک و زیبا و با کمترین تأثیر بر محیط زیست، ارزشش را دارد.

تعداد پرکننده‌ها: داماسک تک‌رنگ پرکننده‌های کمتری نسبت به داماسک رنگی دارد و بنابراین ارزان‌تر است.

کیفیت کلی بافت: به‌طور کلی، داماسک دست‌باف بسیار برتر از آنهایی است که ماشین می‌بافد. به دلیل کیفیت بالا و ارزش کار دست، داماسک سنتی گران‌تر است و هرچه بافنده آن هنرمندتر باشد، هزینه بیشتری برایتان خواهد داشت.

سخن پایانی

پارچه داماسک قرن‌هاست در صنعت نساجی حضور دارد و یکی از پارچه‌های گران‌قیمت به حساب می‌آید. در این مطلب درباره این پارچه و ساختار و طرز تهیه آن صحبت کردیم. بافت این پارچه به ژاکارد شباهت دارد و بسیار زیبا و بادوام است. امروزه از این پارچه کمتر در لباس استفاده می‌کنند و بیشتر برای دکوراسیون و مبلمان کاربرد دارد.

نظرتان راجع به پارچه داماسک چیست؟ ترجیح می‌دهید از این پارچه در لباس استفاده کنید یا دکوراسیون؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
ورود
بستن
سبد خرید (0)

هیچ محصولی در سبد خرید نیست. هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

fa_IRPersian