سبک وینتیج (Vintage) در زمان جنگ جهانی اول بسیار پر طرفدار شد و آمریکا در طول جنگ جهانی اول با شعارهای مد اقتصادی و حفظ محیط زیست موفق به کاهش ۱۰ درصدی تولید…

سبک وینتیج (Vintage)

در گذشته ‌دوخت لباس معمولا به شکل سنتی بود و در طبقه‌ی متوسط  بیشتر جنبه‌ی کاربردی داشت تا زیبایی. یک لباس ممکن بود بارها تعمیر شود، وصله خورده یا پس از مدتی به شخص دیگری داده شود. هم‌چنین بعد از این‌که پارگی‌ها خیلی زیاد می‌شد و قابل تعمیر کردن نبود،‌پارچه‌ی لباس به وصله‌ی لباس‌های دیگر، ملافه‌ی پتو یا پارچه‌های مخصوص گردگیری تبدیل می‌شد.

سبک Vintage در زمان جنگ جهانی اول بسیار پر طرفدار شد و آمریکا در طول جنگ جهانی اول با شعارهای مد اقتصادی و حفظ محیط زیست موفق به کاهش ۱۰ درصدی تولید زباله شد.‌پس از مدتی، با اوج گرفتن صنعت مد و استفاده‌ی افراد مشهور از لباس‌های مختلف و نمایش آن‌ها در تلویزیون تقاضا برای جایگزینی محصولات جدید با قدیمی‌ افزایش یافت.

این روزها با علاقه‌ی مجددی که به پایداری محیط زیست ایجاد شده است،‌استفاده از وسایل قدیمی رواج پیدا کرده و سبک وینتیج با استقبال مواجه شده است. بعضی از لباس‌های قدیمی با یک تغییر کوچک دوباره قابل استفاده می‌شوند و اگر ظاهر مناسبی نداشته باشند، به‌عنوان لباس زیر استفاده می‌شوند.

vintage

در سراسر جهان، لباس‌های دست دوم بازیابی می‌شوند و به شکل جدیدی دوباره استفاده می‌شوند.‌اگر شما هم از طرفداران لباس‌های قدیمی هستید،‌می‌توانید با خواندن این مطلب با اصول سبک وینتیج آشنا شده و استایل خاص خود را خلق کنید.

کلمه‌ی Vintage یک استاندارد صنعتی است که برای محصولات ساخته شده بین ۲۰ تا ۱۰۰ سال قبل به کار می‌رود.‌به محصولاتی با این قدمت «قدیمی» گفته می‌شود و اگر کالایی بیشتر از ۱۰۰ سال عمر داشته باشد، «عتیقه» است.

هم‌چنین به دلیل تغییر سایز لباس‌ها در گذر زمان،‌سایز لباسی که در دوران قدیم دوخته می‌شد،‌نسبت به این دوره کوچکتر است. به‌عنوان مثال لباسی که در سال ۱۹۷۰ در سایز M تولید شده است برابر با لباس XS در سال ۲۰۱۰ است.

استایل Vintage معمولا تقلیدی از دوره‌ی کلاسیک، با سلیقه‌ی مدرن است که سبک عجیب و غریب اما بسیار محبوب وینتیج را می‌سازد. این سبک به دو دسته‌ی کلاسیک و وینتیج تقسیم می‌شود. مد کلاسیک به سبکی گفته می‌شود که نمی‌توان آن را در دسته‌ی قدیمی یا مدرن طبقه‌بندی کرد.

vintage

مد وینتیج،‌با پوشاک و لوازمی ارتباط دارد که به دوران قدیم در قرن بیستم ارتباط دارد.‌البته ارائه‌ی توضیحات کامل و جامع درباره‌ی سبک وینتیج امکان‌پذیر نیست و در این مطلب همراه با معرفی ترکیب‌های مختلف این سبک، نکات مهم درباره‌ی این استایل را هم به شما معرفی کرده‌ایم.

لباس‌های وینتیج  می‌تواند در هر جمعی شما را از دیگران متمایز کند. فرقی ندارد این جمع یک مهمانی ساده باشد یا یک مراسم رسمی، استایل وینتیج شما را خاص جلوه می‌دهد. راز سبک وینتیج (Vintage) تعادل و ظرافت بین مد قدیمی و مدرن است. فراموش نکنید که استایل وینتیج در واقع تفسیر و بازآفرینی مجدد سبک قدیمی با استفاده از مد و سلیقه‌ی مدرن است. در ادامه برای آشنایی بیشتر چند ترکیب پر طرفدار وینتیج را معرفی می‌کنیم تا بتوانید از آن‌ها ایده بگیرید.

زیاده‌روی در مصرف، بزرگترین مانع در برابر خلق سبک وینتیج است. همیشه سادگی لباس، مو و آرایش باعث متمایز شدن این سبک می‌شود. یکی از اشتباهات رایج در میان افرادی که به‌تازگی به سبک وینتیج روی آورده‌اند، تلاش آن‌ها برای تقلید از این سبک است که معمولا به ایجاد یک ظاهر نامناسب منجر می‌شود

استفاده از چند اکسسوری مدرن می‌تواند تعادل خوبی بین لباس‌های قدیمی و جدید ایجاد کند. اکثر مردم نمی‌خواهند استایل ترکیبی مدرن و وینتیج (Vintage) را قبول کنند زیرا معتقدند که از اصالت سبک وینتیج دور است. این ترکیب نه تنها از خصوصیات قسمت‌های قدیمی این سبک کم نمی‌کند، بلکه می‌تواند به نمایان‌تر شدن بخش‌های قدیمی کمک کند.

سبک وینتیج (Vintage) هم مانند بقیه‌ی سبک‌ها با ترکیب وسایل و لباس‌های رشد پیدا می‌کند. شکستن سبک وینتیج با استفاده از چند عنصر مدرن در استایل، عناصر زیبایی شناختی جدیدی را در ظاهر شما ایجاد می‌کند و یکنواختی را از بین می‌برد. به‌عنوان مثال استفاده از یک ساعت هوشمند همراه با یک لباس قدیمی می‌تواند تنوع لازم را ایجاد کند.

vintage

لباس‌های کلاسیک و قدیمی به‌عنوان اصلی‌ترین نماد سبک وینتیج شناخته می‌شوند. اگر دوست دارید به سبک وینتیج (Vintage) لباس بپوشید اما ظاهری کلاسیک خود را حفش کنید، می‌توانید یک پیراهن قدیمی را همراه با صندل‌هایی با لژ بلند یا یک کیف دستی مدرن استفاده کنید. با این ترکیب هم ظاهری کلاسیک دارید و هم به سبک وینتیج لباس پوشیده‌اید.

یک راه دیگر برای ساخت استایل وینتیج وجود دارد و آن، استفاده از اکسسوری‌های کلاسیک است. شما می‌توانید با استفاده از لباس‌های جدید و اکسسوری‌های قدیمی مثل عینک یا کلاه، یک استایل وینتیج (Vintage) خاص بسازید.

یک لباس قدیمی همراه با اکسسوری‌های جدید. با استفاده از لباس کلاسیک می‌توانید بر بخش قدیمی تمرکز کنید و با چند اکسسوری مدرن و ساده، استایل وینتیج (Vintage) مخصوص به خود را بسازید،مدل‌ها موی وینتیج به دلیل نوآوری،‌ تکنیک و مهارتشان در گسترده‌تر کردن سبک‌های مختلف، بسیار جلب توجه کرده‌اند. در این سبک از موی صاف، موهای مجعد، موهای فر، برش‌ها و چرخش‌های زیبای قرن بیستم استفاده می‌شود تا بهترین مدل موهای قدیمی بازآفرینی شود.

با استفاده از پیراهن می‌توانید از پوشیدن چندین لباس مختلف کلاسیک جلوگیری کنید. مدل‌های مختلف پیراهن هم به‌عنوان بخش مدرن و هم کلاسیک کاربرد دارند و با تغییر طرح پارچه می‌توانید دوره‌ی زمانی آن را تغییر دهید. پیراهن‌ها به‌راحتی با اجزای دیگر ترکیب می‌شوند و فضای زیادی را برای ایجاد تنوع در استایل در اختیار شما قرار می‌دهند.

استایل وینتیج چیست؟ اصول صحیح لباس پوشیدن در این سبک خاص را بدانید

استایل وینتیج

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج

به‌طور کلی، استایل وینتیج نوعی از استایل است که در آن، تقلید از گذشته‌ها (از ۲۰ تا ۱۰۰ سال قبل) با رگه‌هایی از مُد مدرن دیده می‌شود. در استایل وینتیج هم ردپایی از گذشته‌ها دیده می‌شود هم مُدها و ترندهای تازه.

بسیاری از افراد سبک رترو (retro fashion) با وینتیج اشتباه می‌گیرند. اما باید بدانید که رترو دو زیرمجموعه دارد: وینتیج و کلاسیک.

اگر بخواهیم استایل وینتیج را برایتان ملموس‌تر توضیح دهیم نیاز است از فرق آن با استایل کلاسیک برایتان بگوییم.  کلاسیک سبکی است که نمی‌توان آن را در شاخه استایل مدرن یا قدیمی قرار داد. اما با این حال، همیشه در جوامع حرف‌هایی برای گفتن دارد و منسوخ نمی‌شود. از سوی دیگر، استایل وینتیج را داریم که با نشانه‌هایی از ادوار گذشته مثلا قرن بیستم به حیاتش ادامه می‌دهد. در میان دو سبک کلاسیک و وینتیج، رسیدن به گزینه دوم کار سخت‌تری است.

با استایل وینتیج زنانه بیشتر آشنا شوید

با داشتن پوششی به سبک وینتیج به‌سادگی می‌توانید در هر جمعی شاخص شوید. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های آن هم تعادل ظریفی است که میان مدرنیته و گذشته‌ها در وینتیج برقرار است. به‌ عبارت بهتر، وینتیج سعی دارد تا گذشته‌ها را به زبان امروزی ترجمه کند. برای اینکه دیدگاه دقیق‌تری درباره چگونگی استایل وینتیج داشته باشید، مثال‌هایی از ویژگی‌های این سبک را در ادامه آورده‌ایم:

سادگی و سرراستی

استایل وینتیج

اگر می‌خواهید که سبک وینتیج را به‌درستی در پوشش خود لحاظ کنید، باید به دنبال سادگی باشید. اغراق یا تلاش بیش از حد در این زمینه شما را مغلوب می‌کند. پس سادگی را از یاد نبرید. هر گونه زیاده‌روی باعث می‌شود که به پرتگاهی سقوط کنید که در آن خبری از شیک‌پوشی، زیبایی و حتی مناسب‌بودن هم نیست.

استفاده از اکسسوری‌های مدرن

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، استایل وینتیج به معنای تلفیق سبک مدرن و قدیمی است. برخی فکر می‌کنند که با اضافه‌کردن عناصر دنیای جدید به استایل خود، روح وینتیج را از بین می‌برند. اما اصلا این‌طور نیست. وینتیج یعنی ایجاد تعادل میان گذشته‌ها و امروز. پس اگر کمی اکسسوری از دنیای تازه و مدهای روز را به سبک وینتیج خود اضافه کنید، در راه درستی گام برداشته‌اید. از مصادیق عناصر مدرن، کیفی با طراحی امروزی یا زیورآلاتی است که در این روزها ترند شده‌اند.

ترتیب‌دادن استایل حول یه عنصر قدیمی

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای ترتیب‌دادن استایلی به سبک وینتیج انجام بدهید، چیدن استایل حول یک عنصر مرکزی قدیمی است. مثلا اگر پیراهنی به سبک قدیمی دارید، به نظر می‌رسد که بخش قدیمی وینتیج را در اختیار دارید و حالا باید به سراغ اکسسوری‌های مدرنی بروید که می‌توانند به شما در مسیر ساختن استایل کامل کمک کنند.

طرح‌های مربوط به سبک وینتیج

استایل وینتیج

برای اینکه بیشتر بتوانید درک خود از سبک وینتیج را بالا ببرید، باید بدانید که طرح‌ها و الگوهایی برای آن وجود دارد. برای مثال، طرح‌های گل‌گلی، خال‌خالی، پلیسه و دامن‌های چین‌دار از جمله طرح‌های استایل وینتیج هستند. پس اگر قصد دارید استایل وینتیج را به شکل اصولی بپوشید، حتما در انتخاب پوشش و اکسسوری‌هایتان به طرح‌های نام‌برده و مدل‌های مذکور هم دقت داشته باشید.

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید

استایل وینتیج
شومیزی ابریشمی از سال ۱۹۸۰ میلادی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، استایل وینتیج تلفیقی از عناصر گذشته و کنونی است. اما وقتی قرار است، آن را برای خود استفاده کنید، دقیقا باید چه روندی طی بشود؟ کاری که باید انجام بدهید، انتخاب بخش‌هایی امروزی از لباس است که به آنها علاقه دارید. یعنی عناصری امروزی را که متناسب با شخصیت و تیپ خودتان است، انتخاب کنید و بعد به سراغ عناصری از گذشته‌ها بروید و سِت را تکمیل کنید. یادتان باشد که باید انتخاب‌هایی داشته باشید که با پوشیدن آنها، احساس خوبی به شما دست می‌دهد و با ترکیب‌شان اعتماد به نفس پیدا می‌کنید.

کیفیت

دقت به کیفیت در چیدن استایل هم نکته مهم دیگری است که نباید از یادتان برود. مثلا برای لباس‌هایتان به سمت خرید مواردی بروید که از جنس پشم، نخ یا ابریشم هستند. این جنس‌ها راحت‌تر شسته و تمیز می‌شوند. لباس‌هایی با الیاف پلاستیکی در بافت خود نمی‌توانند گزینه خوبی باشند. چون ظاهر و کیفیت خوبی ندارند.

ترکیب دهه‌های مختلف

استایل وینتیج
اکسسوری‌های قرن ۱۹ میلادی

تلفیق دهه‌های مختلف در کنار عناصر مدرن برای ساختن استایل وینتیج مهارت زیادی می‌خواهد و از راه آزمون و خطاست که می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. اما اگر این کار را به‌درستی انجام بدهید، نتیجه بسیار جذاب و منحصربفرد خواهد شد. برای مثال، ترکیب شومیزی ابریشمی از دهه ۱۹۸۰ میلادی با جواهراتی از قرن ۱۹ یا اوایل قرن بیستم  بسیار جذاب از کار درمی‌آید. در بالا تصاویری از شومیز و جواهرات می‌بینید.

استفاده از آرایش امروزی

آرایش کلاسیک

برای اینکه این شائبه به وجود نیاید که از فیلم‌های قدیمی بیرون آمده‌اید، باید همیشه در استایل وینتیج، وجود عناصر امروزی را رعایت کنید. برای مثال، استفاده از آرایشی امروزی می‌تواند به زیباترشدن استایل‌تان کمک شایانی کند. البته به جای استفاده از آرایش مو و صورت به سبک امروزی می‌توانید از روش‌های کلاسیک هم بهره ببرید.

کلاسیک‌ها همیشه حاشیه امنی به شما تقدیم می‌کنند که امکان اشتباه‌کردن تقریبا به صفر می‌رسد. پس اگر کمی گیج و سردرگم شده‌اید و دقیقا نمی‌دانید که باید چه مدل از آرایش امروزی را در استایل وینتیج خود به کار ببرید، به آرایش کلاسیک فکر کنید.

با استایل وینتیج مردانه بیشتر آشنا شوید

استایل وینتیج برای خانم‌ها را بررسی کردیم، حالا نوبت آقایان رسیده است. برای ترتیب‌دادن چنین استایلی چه باید کرد؟ اجازه بدهید که درباره عناصر معروف و مهم این استایل برای مردان بیشتر برایتان توضیح بدهیم:

بند شلوار یا ساس‌بند

استایل وینتیج

اگر به گذشته‌های دور مثلا حدود ۱۰۰ سال پیش بروید، نپوشیدن ساس‌بند یا همان بندشلوار مردانه چیزی شبیه عریانی بوده است. یعنی اگر مردی برای شلوارش از ساس‌بند استفاده نمی‌کرده، انگار هیچ‌چیز به تن نداشته است.

در هر حال، از لزوم وجود این عنصر در استایل گذشته که بگذریم، باید به اهمیت آن در استایل وینتیج اشاره کنیم. با روی کارآمدن کمربندها دیگر بند شلوار کمی از رونق افتاد اما اگر می‌خواهید که استایل وینتیج داشته باشید، حتما یکی از این بندها برای خود تدارک ببینید.

پاپیون

استایل وینتیج

پاپیون‌ها هم از عناصر مهم دیگر در استایل وینتیج مردانه هستند. پاپیون جایگزین مناسبی برای کراوات است و میزان رسمی‌بودنی برابر با آن دارد. اگر طرفدار پاپیون هستید و ترکیب آن روی گردن و پیراهنتان مناسب است؛‌ یعنی در یک کلام اگر ضمن علاقه به آن، پاپیون به شما می‌آید، حتما از آن در استایل وینتیجی‌تان بهره ببرید.

جلیقه

استایل وینتیج

جلیقه‌ها هم لباس‌هایی قدیمی‌اند و در استایل‌ها و تیپ‌های مختلفی حضور دارند. در وینتیج هم حضور پررنگ آنها دیده می‌شود. جلیقه‌ها فقط نباید با کت هماهنگ و همراه شوند. خیلی‌ ساده و بدون پوشیدن کت هم در استایل وینتیج از جلیقه استفاده می‌شود. مزیت قابل‌توجه جلیقه‌ها در این است که می‌توانند شانه‌ها را پهن‌تر نشان بدهند و روی چهارشانه‌شدن اثری مثبت بگذارند. ناحیه سینه هم با پوشیدن جلیقه فراخ‌تر به نظر خواهد رسید.

کلاه‌های کلاسیک

استایل وینتیج

شاید پوشیدن کلاهی کلاسیک در این‌روزها عجیب به نظر برسد اما کلاه‌ها در استایل وینتیج مردانه حضور و نقش مهمی دارند و البته اگر در این روزها هم به‌درستی از آنها بهره ببرید، اصلا عجیب نخواهند بود. با داشتن کلاهی کلاسیک در تیپ وینتیج خاص و جذاب خواهید شد. شک نکنید.

در آخر

در این مقاله با استایل وینتیج آشنا شدید. این سبک از پوشش بسیار جالب‌توجه است و اگرچه در آغاز، ایجاد هماهنگی‌های لازم برای تدارک‌دیدن آن کمی سخت به نظر می‌رسد اما در نهایت، بیشتر افراد را راضی نگه می‌دارد و شمائل خوشایندی برایتان می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
ورود
بستن
سبد خرید (0)

هیچ محصولی در سبد خرید نیست. هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

fa_IRPersian